Cтенозуючий лігаментит, хвороба Нотта, або палець, що клацає

scheme-illustr
bez-avatar Статтю підготував:
кандидат медичних наук Безуглий Артур Анатолійович
Стенозуючий лігаментит (хвороба Нотта, палець, що клацає) – це патологічний стан, який виникає в результаті того, що товщина сухожилків стає більшою за простір каналу, в якому вони знаходяться. При цьому палець кисті «клацає» при згинанні та розгинанні, а з часом фіксується в зігнутому положенні.

В нормі при згинанні та розгинанні, сухожилки з легкістю ковзають в каналі на рівні пальця. При вході у кістково-фіброзний канал на сухожилку згинача пальця виникає деформація-перетяжка, у вигляді пісочного годинника, яка заважає сухожилку входити в кістково-фіброзний канал. Потовщення ануллярної зв’язки, яка формує вхід в канал сухожилка, як правило є вторинним. Проходження потовщеної частини сухожилка під гіпертрофованою зв’язкою супроводжується клацанням.
 

scheme-illustr
Схематичне зображення
стенозуючого лігаментиту
Стенозуючий лігаментит 1-го пальця — клінічний приклад.
Стенозуючий лігаментит 4-го пальця — клінічний приклад.

Причини хвороби Нотта різноманітні. У більшості випадків, пацієнти не відмічають будь-якої явної причини. Фоновими чинниками можуть бути ревматоїдний артрит, подагра, цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, інші гормональні порушення. Причиною також може бути хронічне перевантаження або гостра травма.

Діагностику даного захворювання проводять на основі клінічних симптомів, ультрасонографічного або МРТ дослідження.

Вам необхідно звернутися до лікаря якщо:

 • Палець клацає або фіксується в зігнутому положенні і при розгинанні є болючість
 • Ознаки поглиблюються після тривалої нерухомості, наприклад після сну
 • Палець або суглоб набряклий, біля основи пальця наявне ущільнення — «шишка» або «кулька»
 • Відчувається біль, палець клацає при розгинанні або раптово заблокувався у положенні згинання і не може самостійно розігнутися
 • Варіанти лікування:

  • Консервативне лікування захворювання:
   1. нестероїдні протизапальні препарати
   2. ін’єкція пролонгованих гормональних препаратів локальної дії
   3. фізіотерапевтичне
  • Хірургічне:
   1. Малоінвазивна лігаментотомія — розсічення зв’язки через прокол шкіри
   2. Відкрита лігаментотомія — розсічення звязки через хірургічний доступ

  КОНСЕРВАТИВНЕ ЛІКУВАННЯ

  Якщо захворювання виявлене у самому початку, варто спробувати лікувати його консервативно протягом 2-3 тижнів.

  Терапія включає в себе застосування нестероїдних протизапальних препаратів, локальну гормональну терапію в поєднанні з фізіотерапією (фонофорез, електрофорез з гідрокортизоном або ферменколом). Це допомагає усунути хворобливі прояви і, в тому числі, проблему клацання пальця.

  Застосування нестероїдних протизапальних препаратів можливе у вигляді місцевого застосування мазей, перорального прийому таблеток, порошків і капсул, а також ін’єкцій.

  Ін’єкції гормональних препаратів в уражену ділянку підвищують ефективність консервативного лікування, але можуть викликати дистрофію оточуючих тканин. Крім того, при такому лікуванні можуть виникнути різні ускладнення. Наприклад, якщо препарат вводиться безпосередньо в товщу сухожилка, може відбутися його розрив, так як сухожилок в цьому місці почне дегенеративно змінюватися. Потрапляння гормонального препарату в область судинно-нервового пучка, може дати досить хворобливі відчуття по ходу пальцевого нерва.

  При консервативному лікуванні необхідне уникнення будь-яких навантажень на хвору руку, бажане шинування хворих пальців в розгинанні на 2-3 тижні.

  Позитивний ефект від консервативного лікування має з’явитися через 2-3 тижні. Якщо протягом місяця, незважаючи на виконання всього комплексу показаних процедур, не настає полегшення і не усувається клацання пальця, слід лікувати хворого хірургічно.

  ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ

  Показане при:

 • Тривалому (більше 1 місяця) перебігу захворювання
 • Неефективності консервативного лікування
 • Повному блокуванні пальця в положенні згинання
 • Розсічення потовщеної ануллярної зв’язки — повністю вирішує наявну проблему. Воно може бути виконано в ході малоінвазивного втручання через невеличкий прокол шкіри або в ході відкритої хірургічної операції. Малоінвазивне втручання має значні переваги, особливо при виникненні патології одночасно на декількох пальцях, оскільки не потребує розрізів шкіри. При виконанні малоінвазивного втручання можливо також використання ультрасонографічної візуалізації.

  Процедура лігаментотомії, особливо малоінвазивної призводить до швидкого одужання:

 • Одразу знімає болісні відчуття
 • Одразу повністю усуває заклацування
 • Не потребує гіпсової імобілізації
 • Дозволяє в мінімальні терміни повернутися до звичайного життя
 • Процедура малоінвазивної лігаментотомії

  При правильному виконанні, це досить проста операція, після якої практично не буває ніяких ускладнень та рецидивів. Однак слід пам’ятати, що біля цієї зв’язки розташовуються судини та нерви, а також сухожилки, ушкодження яких може значно порушити функцію пальця. Тому, відкриту операцію має виконувати досвідчений хірург кисті. Малоінвазивне розсічення зв’язки фактично виконується всліпу, тому досвід хірурга має бути ще більшим, ніж при відкритому втручанні.

  Результати малоінвазивної лігаментотомії

  У статті використані оригінальні іллюстрації та відеоматеріали з власного архіва автора.

Клиника микрохирургии и реконструктивной хирургии верхней конечности.