Біль у зап`ястку — Хвороба де Кервена

01-2-2
tym-avatar2-2-2 Статтю підготував:
кандидат медичних наук Тимошенко Сергій Вікторович
Хвороба Де Кервена (стенозуючий лігаментит, стилоїдит променевої кістки) – відома доволі давно. Сутність захворювання полягає у набряку, запаленні та звуженні каналу по якому ідуть сухожилки, що відводять та розгинають великий палець.

Хворіють переважно жінки – в період вагітності, годування груддю та клімаксу, коли можливий дисбаланс естрогенів та прогестеронів. Мають певне значення захворювання щитовидної залози, артрити, перенавантаження рук, робота в холодній воді, виснажлива писанина та малярно-штукатурно-дачні роботи.

Встановити діагноз не складно – в зоні кісткового виступу променевої кістки з’являється припухлість, інколи під шкірою визначаються невеличкі кульки-ганглії – округлі твердо-еластичні утворення з оболонок сухожилків, заповнені сухожильною «змазкою». Характерним симптомом, що дозволяє одразу встановити діагноз є ознака Фількінштейна – необхідно сховати 1-й палець в кулак, а потім потягнути його вниз. Різкий біль та неможливість виконати вказаний рух – характерна ознака цього захворювання.  

01-2
Локалізація болю
при хворобі де Кервена

02-2

Схематичне зображення
хвороби де Кервена
quarterlyshoddyflyingfox

Як правильно перевірити ознаку Фількінштейна
Починають лікування хвороби Де Кервена – консервативно, з локальної ін’єкції стероїдного гормону. Всі мазі, грілки, фонофорез та компреси нажаль не є достатньо ефективними. Якісний стероїдний препарат пролонгованої дії варто вводити одноразово, якщо частіше – є ризик розвитку місцевої дистрофії тканин – шкіра побіліє, витончиться, проступлять вени й на 1-2 роки буде «негарний» зап’ясток, окрім того можливе ураження невеличкого нерва, розташованого поруч з цією ділянкою – тоді приєднуються скарги на «стріляючі» болі вверх по передпліччю та донизу по першому пальцю.

Обов’язковою умовою, що значно покращує ефективність процедури введення стероїду – це гіпсова, або люба інша спеціалізована пов’язка, яка фіксує 1-й палець на 2-3 тижні. Без згоди носити гіпсову іммобілізацію – локальну ін’єкцію стероїдного препарату при хворобі Де Кервена не виконують! Першого ефекту від введення стероїдних препаратів слід очікувати через 2-3 дні, але повне одужання – не раніше 1-1,5 місяців. Саме через 1-2 місяця оцінюють ефективність лікування, й у випадку, якщо консервативне лікування не допомогло, хворобу Де Кервена лікують хірургічно.

04-1-3
Іммобілізаційна шина
при хворобі де Кервена

Операція – невеличка, і це дуже надійна процедура – одужують всі. Важливо її виконати акуратно, не пошкодивши нервову гілочку, та повноцінно звільнивши від стиснення всі сухожилки цієї зони. Після оперативного лікування носити гіпс не треба, рухи дозволяють одразу. Правильно виконаний поперечний розріз загоюється без помітного рубця.

У статті використані оригінальні іллюстрації та фотографії, а також рентгенограмми з власного архіва автора.

Клиника микрохирургии и реконструктивной хирургии верхней конечности.